Tedarikçiler dünyasında yerinizi alın! 107 Aktif İhale

Pandemi, Dijitalleşme ve Dijital Satın Alma

Dijital Dönüşüm Nedir?

🕒 4 Aralık 2020

Bilgi teknolojilerinin yoğun kullanımı ile iş süreçlerinin ve bilgilerin hızlı, para ve zaman tasarrufu sağlayarak dijital (elektronik) ortama taşınması dijital dönüşüm olarak adlandırılır.

Dijital Dönüşüm; büyük veya küçük fark etmeksizin, her yapıda şirketin önemsemesi gereken konuların başında geliyor. Dijital dönüşüm hareketi, uzunca bir süredir dünya genelinde ciddi bir şekilde uygulanırken, ülkemizde henüz tam anlamıyla bir farkındalık oluştuğunu ve uygulamaya geçtiğini söylemek zor. Ancak Covid-19 pandemi süreci ile artık küçümsenmeyecek ölçüde adımlar atılmaya başlandığını görmek mümkün. Tüm koşulların dijitalleşmeyi zorunlu kıldığı bir dünyada, her ölçekten firmanın ayakta kalması için süreçlerini dijitalleştirmesi kritik.

Pandemi, Dijitalleşme ve Dijital Satın Alma

Dünya’yı kasıp kavuran Covid-19 pandemisi, günlük hayatımızı ve rutinlerimizi etkilediği kadar iş dünyası ve süreçleri de derinden etkiledi. Pandemi döneminde planlar altüst oldu. Yeni kriz planları yapıldı. Turizm, sanayi, tekstil, otomotiv, sağlık gibi sektörler de süreçten çok sert etkilendiler ve birçok problemle mücade etmek zorunda kaldılar. Bu problemlerin başında ise tedarik zinciri ve süreçleri gelmektedir. Pandeminin satın alma süreçlerinin uzaması veya imkansızlaşması, hijyen ürünlerine erişimde zorluk, üretimde hammaddeye erişim sıkıntısı, lojistik sıkıntısı, finansman ve kur problemi gibi çeşitli etkileri oldu. Tüm dünyanın hazırlıksız yakalandığı bu dalgada çok önemli bir nokta ön plana çıktı “Dijitalleşme”.

Altyapısı ve süreçleri dijitalleşmeye hazır veya uygun olan firmalar bu dönemde bir adım daha öne çıkıp çevik kalmayı başarabiliyorken bu yapıya hazır olmayan ve öngöremeyen firmalar ciddi sıkıntılar yaşadılar ve yaşamaya devam ediyorlar. Uzaktan çalışma modeline geçebilen, sistemlerine uzaktan erişim sağlamaya altyapısı uygun olan firmalar, henüz bu sistemlere uyum sağlamayan firmaların yanında daha avantajlı durumda süreci yönetebiliyorlar.

Pandemi, Dijitalleşme ve Dijital Satın Alma

Pandemi’de Tedarik Zinciri Yönetimi

Bu ilk şoku atlattıktan sonra çözüm bulmak gereken en önemli sorun tedarik zinciri yönetimi olmuştur. Pandeminin mecbur bıraktığı sosyal mesafe gerekliliği, sadece kişilerin arasına mesafe koymakla yetinmeyip aynı zamanda insan faktörünün olduğu her alana zorunlu mesafe koyma gerekliliği getirmiştir. Şirketlerin önemli bir departmanı olan Satınalma departmanları da bu anlamda tedarik zincirinin en önemli halkasını oluşturan faktör olduğundan, bu süreçte en çok zorlanan departmanlar olmuş ve şirketlerin hammadeye, hizmete ve hatta sağlık ürünlerine erişimde zorlanmışlardır.

Peki hem uzak hem de yakın olmanın bir yolu var mı? Evet. Bu yol dijitalleşmekten geçer. Artık firmalar iş süreçlerini, personel alımlarını ve müşteri ilişkilerini uzaktan yönetmek zorunda olduğu gibi, tedarik ve satın alımlarını da uzaktan yönetebilmek mecburiyetindedir.

Pratis ile Dijital Dönüşüm Süreçleri

Tam da bu noktada, SabancıDx olarak pandemi sürecinde firmalara hem dijitalleşme süreçlerinde uçtan uca destek olmak, hem de bulut tabanlı Satın alma Platformumuz olan Pratis sayesinde firmaların tedarik zinciri konusunda yaşadıkları sıkıntıları minimuma indirmek için yoğun mesai harcadık. Alıcı iş ortaklarımıza, maliyetlerini düşürecek rekabetçi bir platform sunarak yeni birçok tedarikçi iş ortaklarına ulaşma imkanı sağladık. Böylece hem tedarik ve lojistik sorunlarını bir nebze ortadan kaldırdık, hem de daha uygun fiyatlarla ulaşmak istedikleri ürünlere ulaşmalarını sağladık. Tedarikçi iş ortaklarımız için ise hem yeni müşteri fırsatları sağlayarak daha farklı pazarlara açılmasını sağladık, hem de yaptığımız tedarikçi finansmanı iş birliği ile tahsilatlarını hızlı ve garanti bir şekilde yapmalarını sağladık.

Pratis olarak, kattığımız faydaların başında daha önce de bahsettiğimiz gibi alıcı iş ortaklarımızın ihtiyaca konu olan ürünlere kolay, hızlı ve güvenilir tedarikçi iş ortaklarımız ile erişim sağlamaları olmuştur.

Pandemi sürecinin başlangıcı olan Mart 2020 tarihiden bu yana özellikle hijyen ve dezenfektan ürünler başta olmak üzere, firmaların Pratis üzerinden yaptıkları e-İhalelerin sayısı bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %176’ın üzerinde bir artış göstermiştir. Yine bir önceki yıllara oranla bu süreç içerisinde yeni alıcı iş ortaklarını portföyümüze katarak, tekstilden otomotive, madenden inşaata, spordan eğitime ve bir çok sektörde tedarikçi iş ortaklarımızın Pratis platformunda daha fazla kazanç ve iş hacmi ile çalışma imkanı bulmasına olanak sağladık.

İlerleyen süreçlerde de kazandığımız bu ivme ile büyümeye, gelişmeye, kazandırmaya ve daha fazla iş ortaklarına ulaşarak tedarik süreçlerinde hayatı kolaylaştırmaya devam ediyor olacağız.

Dijital Dönüşüm hizmetlerimize aşağıdan ulaşabilirsiniz:

bağlantılara tıklayarak hizmet sayfalarımıza ulaşabilir ve detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Bize Ulaşın
İhale Takip Bülteni
Kapat
Pratis Uyarı
Pratis Uyarı