Tedarikçiler dünyasında yerinizi alın! 0 Aktif İhale

Elektronik Satın Alma Platformu Tercihi

Bir Elektronik Satın Alma Platformu Tercih Ederken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

🕒 13 Ekim 2020

Tarih, baştan sona insanlığın uyumlanması sürecine şahitlik eder. İnsan yeniye uyum sağlar, eskiyi yeni ile değiştirir ya da eskiyi yeniye dönüştürür. İnsan bazen fayda odaklı, bazen haz odaklı uyumlanır. Kişisel serüvenimizde nasıl değişiklik ve dönüşümlere yer verdik bir düşünün. İnsan bazen atacağı bir karton kutuyu eşyalarını düzenlemede kullanır, bazen de eski bir kitaplığı birkaç fırça dokunuşu ile dekoratif bir eşyaya dönüştürür. Bazen cebine giren teknolojiyi hayatını kolaylaştıran bir yardımcıya dönüştürür, bazen de iş edinir, hayatını kazanır.

Platform Tercihi

Örneğin dijital bankacılıkla tanışıp banka şubelerinin yüzünü unutacağımızı kim derdi veya evimizin ihtiyaçlarını oturduğumuz yerden hızlıca, kolayca, üstelik birçok durumda fiziksel mağazalardan çok daha uygun fiyata temin edeceğiz... Teknoloji; biz bireylere özgürlük, seçenek, avantaj, hız sağladı. İşte tıpkı özel hayatımızda olduğu gibi iş hayatımızda da teknoloji büyük bir yer edindi. İş dünyası olarak da teknolojik dönüşüme uyum sağlamaya çalışıyoruz. Rekabet gücümüzü ayakta tutabilmek, zamanımızı verimli kullanmak, maliyetlerimizi düşürmek ve süreçlerimizi iyileştirmek adına teknolojinin her türlü nimetinden yararlanıyoruz.

İşletmelerin en kritik süreçlerinden biri olan satınalmada da, hızlı bir teknolojik dönüşüm yaşanıyor. Her geçen gün daha fazla firma, teknolojiyle uyumlanıyor ve satın alma süreçlerini kesintisiz yönetmek için ihtiyaçlarına cevap verecek bir dijital dönüşüm yolculuğuna çıkıyor. Evet, bu dönüşümü bir yolculuk gibi düşünün. Bu yolculuğa başlamadan önce yolculuk öncesi hazırlıklarınızı yapmanız gerekli, her yolculuk öncesinde olduğu gibi.

Bir kontrol listesi yapmak gerekmez mi?

  • Bu yolculuğa kaç kişi ile çıkacaksınız? (Kaç kullanıcı bu projede yer alacak)
  • Cebinizdeki para uçak biletinizi, konaklama ve diğer masraflarınız karşılıyor mu? (Bütçeniz ne kadar, yönetim onayınız hazır mı)
  • Valizinize herşeyinizi yerleştirdiniz mi? (IT ile görüşüp sistem kapsamını ve diğer konuları analiz ettiniz mi)

Kontrolleriniz tamam ise, artık bu yolculuk için rehber arayışınıza başlayabilirsiniz.

Kimdir bu rehber?

Elektronik Satınalma Platformları.

Peki rehberinizi seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Doğru bir rehber size çok farklı kapılar açabileceği gibi; yanlış bir rehber, yolculuğunuzu sıkıntıya sokabilir, kapıları kapatabilir.

İşte bu yüzden, satınalma süreçlerinizde size yardımcı olacak bir elektronik satınalma platformu seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizler için derledik.

İhtiyaçlar

İhtiyaçlarınızın doğru anlaşılması

Her şeyden önce karşınızdaki rehber iyi bir dinleyici olmalı. Satınalma süreçlerinizdeki size özel noktaları, hassasiyetlerinizi ve personelinizin ihtiyaçlarını iyi anlayabilmeli. Sizin talep ve ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde anlamalı, yönlendirmeli ve projeyi şekillendirmeli. İşin sonunda müşteri ihtiyaçlarına göre uyarlanmamış, talep edilen ile yapılanın farklı olduğu bir senaryo ortaya çıkmamalı.

Satınalma sürecini iyi analiz edebilen, sektörünüze ve süreçlerinize uygun iyi bir yol haritası çizebilen bir rehber seçmelisiniz. Geleceğe dönük müşteri ihtiyaçlarını da öngörebilen ve bir yapı öneren rehber ise işin bonusu olacaktır.

Mevcut sistemlerle entegrasyon / Mevcut ile bütünleşme

Size sunulan platformun firmanız da kullanılan mevcut ERP Sistemleri (SAP,Oracle gibi) ile entegre çalışabilmesi önemli bir seçim kriteri olmalı. Sisteminizden gönderdiğiniz satınalma talebiniz yine sisteminize sonuçlanmış bir sipariş olarak dönüyor mu? İşte bu uçtan uca entegrasyon, platform seçiminde kritik bir faktör. Sistemin stabil çalışması, entegrasyonlar konusundaki en kritik noktaların başında gelir. Platform çıktıları olan raporlarınızı sisteminize gönderebiliyor musunuz? Sisteminizde bulunan dokümanlarınızı platforma aktarabiliyor musunuz? Bu sorulara evet yanıtı almadan karar vermeyin.

Entegrasyon
Veri Depolama, Bulut Bilişim, Güvenlik

Veri Depolama – Bulut bilişim - Güvenlik

Platformu kullanmaya başladığınız andan itibaren firmanız ve tedarikçi firmalarınıza ait bilgiler kaydedilmeye başlanacak. Bu verilerin 3. kişiler ile paylaşılmaması, verilerin yedeklenmesi, ne kadar süre depolandığı, nerede depolandığı gibi konular gizlilik ve özel güvenlik önemleri gerektiren konulardır.

Peki istediğiniz yerden platforma bağlanabiliyor, istediğiniz ihaleyle ilgili süreçlere müdahele edebiliyor musunuz?

Hem platforma, hem de verilerin depolandığı alana erişim güvenliği de sorgulanması önemli noktalardan.

Tedarikçi Ağı

Süreci başlatan özgür olan taraf sizsiniz. Süreç talep ile başlar. Tedarik zincirini oluşturan önemli parçalardan biri de tedarikçilerdir. Strateji olarak ne kadar çok tedarikçi o kadar çok rekabeti getirir. Size sunulan platformun geniş tecrübeli, tanınırlılığı yüksek ve güçlü tedarikçilere sahip bir tedarikçi ağı var ise bu sizin için bir avantaj sağlayacaktır.

Kaliteli ürüne kısa süre de az maliyetle erişim sağlamış olacaksınız.

Entegrasyon
Kullanıcı Dostu

Kullanıcı Dostu

Platformun son kullanıcı yüzünü test etmelisiniz. Bunun için demo kullanımını talep edin. Kullanıcı için sorunsuz bir deneyim tasarlanmış mı, çalışanlar bu sistemi rahatlıkla kullanabilecekler mi bunu analiz etmelisiniz.

Çalışanların değişime direnç göstermesi, insanın doğal ve psikolojik bir tepkisidir. Dönüşümün başarılı olması çalışanların sisteme kolay adapte olması ile sağlanabilir. Bu neden ile size sunulan platformun kullanıcı dostu olmasına dikkat edin ki, şirket içinden gelecek direnci hafifletmiş belki de engellemiş olursunuz.

Teknik Ekip – Mutfak

Size sunulan platformun bir de mutfak kısmı var. Bu platformu yazan, bakımını yapan ve geliştiren “Değer Yaratan” ekip kimdir? Kaç kişiler? Sorunlara anında müdahale edebilecek ebir organizasyon var mı karşınızda? Bir yazılım ürününün fiyatı, fonksiyon zenginliği, arayüzü, vb. özellikleri kadar önemli, hatta daha önemlisi, ürünün stabil çalışmasıdır. Unutmayın ki, süreçlerinizi kolaylaştırsın diye var bu platformlar.

Teknik Ekip, Mutfak
Satış sonrası hizmet

Satış sonrası hizmet / Operasyonel destek

Aktif olarak ürünü kullanmaya başladınız; siz ve tedarikçileriniz için teknik destek ihtiyacı doğduğunda iletişime geçebileceğiniz bir ekipleri var mı? Sorunlarınızı anlayabilen, sizi yönlendirebilen, hızlı ve doğru yanıt alabileceğiniz ürün destek uzmanları ile iletişimde olabilmelisiniz. Hatta mümkünse buradaki memnuniyeti referans firmalardan onaylatın.

Güven

Gelelim en önemli noktaya. Tüm satınalma süreçlerinizi dijitalleştirirken seçeceğiniz platformun arkasındaki şirkete ve ekibe güven duymak gerekli. Sürdürülebilir bir platform mu, güçlü mü, referansları kimler, yarın beni yarı yolda bırakır mı sorularının cevapları önemli.

Dijital B2B Satın Alma Platformu Pratis, Türkiye’nin dijital dönüşümüne liderlik eden SabancıDx’in bir ürünüdür. Kurumların dijital satın alma ihtiyaçlarını karşılayarak, bulut bilişim teknolojisi ile alıcı ve tedarikçi firmaları bir araya getirerek güçlü bir ekosistem sunar.

Pratis, size SabancıDx güvencesi ile yukarıdaki tüm parametrelere göre tercih edeceğiniz güvenilir bir platform sunuyor.

Eğer kontrol listeniz tamamsa, Pratis ile tanışmaya hazırsınız demektir.

Pratis hakkında detaylı bilgi talep etmek için tıklayın.

Bize Ulaşın
İhale Takip Bülteni
Kapat
Pratis Uyarı
Pratis Uyarı