Tedarikçiler dünyasında yerinizi alın! 0 Aktif İhale

e-İhalenin 10 Avantajı

e-İhalenin 10 Avantajı | e-İhale Nedir?

🕒 1 Ağustos 2020

Günümüzde elektronik ortamlara ulaşımın oldukça kolaylaşması ile satışlara katılan kişi sayısı ve rekabet de bir o kadar artmıştır. Katılan kişi sayısı ile beraber e-İhale ile satılan ürün veya hizmetin gelirinin arttırılması da amaçlanmaktadır.

e-İhale sistemi aynı zamanda şirketler arası ticaret “B2B” alanında çok sık kullanılan bir satın alma yöntemidir. Satın alımı sağlayacak şirketin ve ona ürün veya hizmet satmak isteyen birden çok tedarikçinin olduğu durumlarda kullanılır.

Bu sayede en uygun teklif veren tedarikçiler satın alımı sağlayacak şirket tarafından şeffaf olarak belirlenir. Tedarikçiler, fiyat tekliflerini elektronik ortamda sunarlar ve eğer alıcılar uygun görürse, tekliflerini sürekli olarak arttırabilecekleri online platformda bir rekabete girerler.

Uzman Danışmanlar

Peki, B2B alanında oldukça sık kullanılan ve karlı olan e ihalenin 10 avantajı nedir?

  1. Standardizasyon
  2. Rekabet Ortamı
  3. Şeffaflık
  4. Optimum Fiyat ile Satın Alma
  5. Usulsüzlüğün azalması
  6. Hızlı İşleyen Süreç
  7. Bürokrasinin azalması
  8. Maliyet Avantajları
  9. Hedef Odaklı Süreç
  10. Hızlı ve Sürekli Ulaşılabilirlik
Kullanıcı Dostu

e-İhalenin Avatanjları

1. Standardizasyon

Standardizasyon, belirsizliklerin ortadan kalkmasını sağladığı için ileride karşılaşılabilecek her türlü istenmeyen durumu engeller. Böylece süreç boyunca her kademede bilinmeyenler giderilmiş olur.

Standartlar kaliteyi, teknik özellikleri, ve kuralları ifade eder. Standardizasyon, e-İhaleyi gerçekleştireceğiniz platform için bir gereklilik olup, ilgili tarafların işbirliği ile belirli kurallar koyma ve bu kuralları uygulama işlemidir. Bu sayede oluşabilecek sorunların önüne geçilmiş olunur.

Standardizasyonun en önemli özelliği, değişen şartlara ve gelişen teknolojiye uyum sağlayabilmesidir. e-İhaleye katılacağınız platformun temelinde ise standartlara uygun altyapı ve yazılım üretimi bulunmaktadır.

2. Rekabet Ortamı

e-İhalenin 10 avantajından biri ise sağladığı rekabet ortamıdır. Elektronik ortamda gerçekleştiği için tedarikçiler ve alıcılar tarafından her an her yerden ulaşılabilen bir sisteme sahiptir.

Günümüz dünyasında teknolojinin tamamen hayatımızın içine girmesi ve elektronik ortamlara ulaşımın oldukça kolaylaşması ile satışlara katılan kişi sayısı artmış ve rekabet ortamı doğru orantılı olarak artmıştır.

e-İhalenin sağladığı kolaylık ve hızlı erişilebilirliği sayesinde tedarikçi firmalar ihalelere kolaylıkla katılabilmektedir. Hedefe yönelik ihaleler ile oluşturulan verimli rekabet ortamı ve her an revize edilebilen fiyatlar ile hızlı satın alımlar gerçekleşir.

3. Şeffaflık

Tüm e-İhale süreçlerinin en büyük avantajlarından biri şeffaflık ilkesidir. Tedarikçi şirket ve alıcı şirket arasında her şey açık, net ve şeffaf şekilde ilerlediğinden belli sorunların önüne geçilir.

Şeffaf alım sisteminin uygulanmasıyla, tedarikçi ve sizin aranızda, güven ve pozitif motivasyon sağlanır.Elektronik ortamda yürütülen ihalelerde hem kendi şirketiniz hem de tedarikçiler için şeffaflık sağlanır.

4. Optimum Fiyat ile Satın Alma

e-İhale sisteminin hedef odaklı olması, doğru ve hızlı rekabet ortamının oluşması ve şeffaflık ilkesi ile en karlı ihaleyi gerçekleştirebilirsiniz. Tedarikçiler tarafından verilen teklifleri görüp size en uygun olan teklifi tercih edeceğiniz için oldukça karlı bir satın alım yapabilirsiniz.

Bunun yanı sıra tüm süreç elektronik ortamda gerçekleşeceğinden ihale süreci için belgeler ve benzeri masraflar için ayrıca bir ücret ödemeniz gerekmez.

5. Usulsüzlüğün azalması

İhale sürecinin elektronik ortama taşınması ile insan faktöründen kaynaklanan hataların ve usulsüzlüğün ortadan kaldırılması ve aksaklıkların engellenmesi sağlanır.

6. Hızlı işleyen süreç

Günlerce sürebilecek ve saatlerce uzayabilecek ihaleleri elektronik ortamda dakikalar içerisinde tamamlayabilirsiniz. e-İhalenin yarattığı rekabetçi ortam ile satışlar ve satın alımlar hızlanır.

e-İhalenin avantajları arasında günlük hayatta en çok işimize yarayacak kısım hızlı işleyen süreçlerdir. Böylece hiç zaman kaybı yaşamadan optimum düzeyde fayda sağlanır.

7. Bürokrasinin azalması

e-İhale süreçlerinde belgeler ile uğraşılmaz ve devlet dairelerine gidip gelmek zorunda kalmazsınız tüm süreç elektronik ortamda gerçekleşir.

Kurumların işleyişini aksatan, vatandaşları bekleten ve zaman kaybı olarak nitelendirilen bürokratik aşamalar bulunmamaktadır. Bu sayede e-İhale ortamında, bürokratik aşamalar ile zaman kaybı yaşanması engellenir ve süreç daha hızlı gelişir.

8. Maliyet Avantajları

İhale süreci elektronik ortama taşınmadan önce tüm süreçler şirketler için ekstra masrafa sebep olmaktadır.

Elektronik satın alma platformu sayesinde tüm süreci elektronik ortama taşımak ciddi maliyet avantajları yaratır ve tasarruf etmenizi sağlar.

9. Hedef Odaklı Süreç

e-İhale sürecinde en uygun teklifi veren tedarikçiler adil ve şeffaf olarak belirlenmektetir. e-İhale yöntemi ile zamanı doğru ve verimli kullanabilir, size en uygun teklifi seçebilirsiniz. Böylece hedef odaklı bir ihale ortamı gerçekleşir.

10. Hızlı ve Sürekli Ulaşılabilirlik

Özellikle B2B Satın alım süreçlerinde her türlü ihtiyacınıza yanıt veren altyapısı sayesinde Pratis’e mobil cihazlar üzerinden erişim sağlayarak, zaman ve mekandan bağımsız bir şekilde istediğiniz an ve yerde işlemlerinizi takip etme ve düzenleme fırsatına sahip olursunuz. Pratis, erişime uyumlu altyapısı ile süreçlerinizi tüm cihazlar üzerinden esnek şekilde yönetmenize imkân tanır.

e-İhale avantajları bir araya topladığımızda sürecin ne kadar verimli geçtiğine tanık olabilirsiniz. Zaman kaybından uzak, güvenilir, verimli ve karlı yapısı ile kısa sürede optimum verimi almanız mümkün. Tüm dijital b2b satın alma platformları için ilgili sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

Bize Ulaşın
İhale Takip Bülteni
Kapat
Pratis Uyarı
Pratis Uyarı